Informujemy, co daje orzeczenie o niepełnosprawności w życiu zawodowym, edukacji i codzienności
Pracujesz, uczysz się, a może masz niepełnosprawne dziecko? Jeśli napotykasz na trudności związane z niepełnosprawnością, ważne jest, abyś uzyskał dokument potwierdzający Twój status. Obiecujemy Ci, że orzeczenie o niepełnosprawności otworzy przed Tobą możliwości skorzystania z różnorodnych form wsparcia dostępnych w Polsce.
Orzeczenie to więcej niż tylko papier, to Twój klucz do dostępu do usług rehabilitacyjnych, zarówno zawodowych, jak i społecznych.
Zastanawiasz się, jakie konkretnie uprawnienia i ulgi są związane z posiadaniem orzeczenia? Co daje orzeczenie o niepełnosprawności w zależności od określonego stopnia niepełnosprawności — czy to znacznego, umiarkowanego, czy też lekkiego? W naszym artykule postaramy się przybliżyć Ci, jakie korzyści wiążą się z oficjalnym potwierdzeniem Twojej sytuacji i na jakiego rodzaju pomoc możesz liczyć w pracy i codziennym funkcjonowaniu.
Jakie dokumenty potwierdzają niepełnosprawność?
Aby móc skutecznie ubiegać się o pomoc i wykorzystał należny Ci przywileje warto, abyś poznał polski system orzeczniczy. Obejmuje on aktualnie 2 systemy orzekania: rentowy i poza rentowy.
- Instytucją orzekającą o Twojej rencie jest ZUS. Wyda Ci on orzeczenie dotyczące Twojej zdolności do pracy.
- Orzecznictwem poza rentowym zajmują się Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tu uzyskasz orzeczenie niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
W przypadku orzeczeń o niepełnosprawności działania orzecznicze przeprowadza Powiatowych Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Abyś otrzymał orzeczenie, wystarczy, że złożysz wniosek i dostarczysz niezbędne zaświadczenie lekarskie oraz, w przypadku dzieci, opinię psychologiczno-pedagogiczną.
Zespół orzeczniczy zdecyduje o przyznaniu Ci statusu niepełnosprawności w zakresie stopni niepełnosprawności – znacznego, umiarkowanego lub lekkiego.
Jak dostać orzeczenie o niezdolności do pracy?
Orzecznictwo w sprawie zdolności do pracy przeprowadzają lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Razem z wnioskiem koniecznie dostarcz kserokopię dokumentów i zaświadczenia lekarskiego. Na podstawie tych danych, lekarz orzecznik może Ci wydać orzeczenie dotyczące całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji.
Orzeczenie ZUS ma szczególne znaczenie dla pracowników, którzy mają trudności z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy jest podstawą do przyznania Ci renty.
Jakie uprawnienia daje pracownikowi status niepełnosprawności?
Zajmujemy się pośrednictwem pracy dla osób niepełnosprawnych. Ta rola wymusza wiedzę o uprawnieniach naszych klientów — zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dlatego jesteśmy pewni, że posiadając orzeczenie o niepełnosprawności, masz prawo do licznych przywilejów, które pomagają dostosować środowisko zawodowe do Twoich potrzeb.
Według nas najistotniejsze z nich to:
- Adaptacja miejsca i stanowiska pracy
Istnieje konieczność przystosowania zakładu oraz stanowiska pracy do Twoich indywidualnych wymagań, jeśli dysponujesz orzeczeniem o niepełnosprawności. - Regulowany czas pracy
Pracodawca musi uwzględnić ograniczenia w Twoich godzinach pracy. Jeśli masz lekki stopień niepełnosprawności, pracujesz maksymalnie 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Przy umiarkowanym i znacznym stopniu obowiązuje Cię skrócony czas pracy do 7 godzin na dzień i 35 godzin w tygodniu. - Przerwa z tytułu niepełnosprawności
Należy Ci się dodatkowa płatna 15-minutowa przerwa w pracy. - Zatrudnienie chronione
Masz możliwość pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej lub ZPCH. - Wsparcie finansowe dla pracodawcy
Twój pracodawca może otrzymać dofinansowanie Twojego wynagrodzenia z PFRON.
Stopień niepełnosprawności | Dodatkowe przywileje |
Lekki | Praca ponad wyznaczone godziny zależy od zgody lekarza. |
Umiarkowany | Dodatkowy urlop wypoczynkowy – 10 dni, prawo do urlopu na turnus rehabilitacyjny do 21 dni, możliwość zwolnień na wizyty lekarskie, badania i rehabilitację, a także wyjścia z pracy w celu załatwienia spraw związanych ze sprzętem ortopedycznym, skrócony czas pracy. |
Znaczny | Dodatkowy urlop wypoczynkowy – 10 dni, prawo do urlopu na turnus rehabilitacyjny do 21 dni, możliwość zwolnień na wizyty lekarskie, badania i rehabilitację, a także wyjścia z pracy w celu załatwienia spraw związanych ze sprzętem ortopedycznym, skrócony czas pracy, możliwość pracy zdalnej z elastycznymi godzinami. |
Czy stopień niepełnosprawności ma wpływ na uprawnienia w pracy?
Status niepełnosprawności oznacza dla Ciebie przywileje i uprawnienia związane z zatrudnieniem. Reguluje je Ustawa o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych. Dokument ten szczegółowo wyznacza obowiązki pracodawców wobec niepełnosprawnych pracowników.
Twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może być traktowane w tym przypadku równorzędnie do orzeczenia o niezdolności do pracy.
- znaczny stopień niepełnosprawności jest analogiczny do orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- umiarkowany stopień niepełnosprawności jest analogiczny do orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy,
- lekki stopień niepełnosprawności jest tożsamy z orzeczeniem o częściowej niezdolności do pracy.
Pamiętaj! Praca na rencie jest możliwa.
Jakie korzyści wynikają z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności w codzienności?
Posiadanie oficjalnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność otwiera przed Tobą drzwi do szeregu uprawnień. Mają one na celu ułatwienie Twojego codziennego funkcjonowania w różnych sytuacjach.
Co faktycznie daje Ci orzeczenie o niepełnosprawności?
- Zyskasz niższe koszty podróży dzięki darmowym lub zniżkowym przejazdom komunikacją miejską oraz preferencyjnym cenom biletów na pociąg i autobus.
- Płacisz mniej za bilety wejściowe do miejsc kultury, obiektów sportowych oraz rekreacyjnych.
- Możesz być zwolniony z płatności abonamentu RTV.
- Uzyskasz 50% obniżki w opłatach za wydanie paszportu.
- Skorzystasz z bezpłatnych usług asystenta osobistego w domu oraz wsparcia asystenta podczas podróży lotniczej.
- Masz priorytetowy dostęp do opieki zdrowotnej.
- Możesz odliczyć od podatku wydatki na rehabilitację oraz zakup leków.
- Zawnioskuj o legitymację osoby niepełnosprawnej, która ułatwi korzystanie z przysługującej Ci pomocy.
Jeżeli posiadasz stopień niepełnosprawności umiarkowany lub znaczny zwróć uwagę na możliwość uzyskania karty parkingowej.
Jakie są korzyści z orzeczenia dla dzieci z dysfunkcjami?
Dla Twojego dziecka orzeczenie o niepełnosprawności oznacza szereg udogodnień:
- Pierwszeństwo przy zapisach do publicznych przedszkoli i szkół.
- Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.
- Finansowe wsparcie na zakup potrzebnego sprzętu oraz na usunięcie barier komunikacyjnych.
- Środki na organizację wyjazdów rehabilitacyjnych.
Jako opiekun prawny dziecka, masz prawo ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Gdy pracujesz, możesz wybrać tę pomoc. Umożliwi ona rezygnację z pracy lub zatrudnienie w mniejszej ilości godzin.
Do jakich świadczeń uprawnia orzeczenie o niepełnosprawności?
Posiadając orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, możesz ubiegać się o dofinansowania z różnych źródeł: pomocy społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie, a także PFRON. Uzyskasz wsparcie między innymi na:
- likwidację wszelkich barier architektonicznych i technicznych w swoim mieszkaniu,
- zakup urządzeń wspomagających likwidację barier komunikacyjnych,
- sprzęt rehabilitacyjny oraz ortopedyczny,
- udział w turnusie rehabilitacyjnym,
- dopłatę do czesnego i nauki,
- wydatki celowane związane z utrzymaniem lub innym zabezpieczeniem w społecznym.
Określona pomoc dla niepełnosprawnych posiadających orzeczenie w dużej mierze związana jest uzyskanym stopniem niepełnosprawności. Im masz głębszą dysfunkcję, tym wyższy poziom wsparcia otrzymasz.
Jakie wsparcie finansowe przy znacznym stopniu niepełnosprawności?
Jeśli Twoja niepełnosprawność jest uznana za znaczną, masz prawo do ubiegania się o świadczenia, takie jak:
- zasiłek pielęgnacyjny — dostępny w ramach systemu pomocy społecznej
- lub dodatek pielęgnacyjny z ZUS.
W przypadku osób, które doznały niepełnosprawności przed ukończeniem 16 roku życia lub nadal się uczą i mają poniżej 25 lat, przysługuje możliwość starania się o rentę socjalną. Osoby ze znacznymi ograniczeniami od najmłodszych lat otrzymują tę formę wsparcia już od 18 roku życia.
Co dostanie osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?
Jeżeli masz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i Twoja dysfunkcja powstała, zanim skończyłeś 21 lat, możesz zwrócić się o przyznanie Ci zasiłku pielęgnacyjnego.
Oprócz tego niektóre osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać rentę socjalną. Stanie się tak, jeżeli od dzieciństwa doświadczałeś ograniczeń, a ZUS orzekł wobec Ciebie całkowitą niezdolność do pracy.
Jakie są świadczenia dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności?
Posiadanie orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności ogranicza Twój dostęp do form stałego wsparcia finansowego. Nie zamyka to jednak możliwości ubiegania się przez Ciebie o zasiłek stały z MOPS lub GOPS. Jeśli nie otrzymujesz renty i Twoje możliwości zarobkowania są ograniczone, zwróć się do tych instytucji.
Świadczenia socjalne, które otrzymasz, pomogą w pokryciu Twoich wydatków na leczenie, dodatku mieszkaniowego czy zakupu opału.
Najważniejsze informacje, co daje orzeczenie o niepełnosprawności w życiu zawodowym, edukacji i codzienności
Orzeczenie o niepełnosprawności to kluczowy dokument potwierdzający Twój stopień niepełnosprawności i ograniczenia zdrowotne Jego posiadanie otwiera przed Tobą możliwość uzyskania wielu korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.
Co daje zatem orzeczenie o niepełnosprawności?
Daje Ci dostęp do wsparcia finansowego jak dodatki, zasiłki czy renty. Umożliwia Ci korzystanie z udogodnień w pracy takich jak: elastyczne godziny czy dodatkowe urlop i przerwa. Twoje orzeczenie o niepełnosprawności zapewnia prawo do ulg podatkowych i wsparcia w edukacji oraz daje priorytet w dostępie do usług zdrowotnych. Osoby z orzeczeniem mogą liczyć na zniżki w transporcie publicznym korzystać z programów socjalnych i udogodnień w codziennym życiu.
W przypadku posiadania jakiejkolwiek dysfunkcji warto, abyś się postarał o orzeczenie, gdyż znacząco ułatwi Ci ono życie i poprawi jego jakość.
W jakich chorobach przyznawane jest orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności przyznawane jest niezależnie od konkretnych schorzeń. To utrata zdolności funkcjonalnych wynikająca z rozlicznych przyczyn – chorób, wad genetycznych lub urazów – może być przesłanką do jego otrzymania.
Jakie uprawnienia wynikają z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności?
Posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności umożliwia skorzystanie z szerokiego zakresu przysługujących świadczeń finansowych i poza finansowych. Wsparcia z PFRON m.in. na sprzęt rehabilitacyjny, specjalnych warunków zatrudnienia itd.
Jakie są stopnie niepełnosprawności?
Podczas komisji możesz otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu: znacznym, umiarkowanym lub lekkim, w zależności od twoich ograniczeń funkcjonalnych.