praca dorywcza

Praca dorywcza, czym jest i czy się opłaca

Szukasz dodatkowej pracy? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega praca dorywcza. Poznasz też korzyści pełnienia różnych jej rodzajów. Wyjaśniamy, czy praca dorywcza jest legalna i kiedy można ją wykonywać.

Co oznacza pojęcie praca dorywcza

Pod pojęciem pracy dorywczej może kryć się jej wiele różnych form zatrudnienia. Są wśród nich proste prace fizyczne, jak i wymagające dużego doświadczenia i fachowej wiedzy. Na rynku pracy znajdziemy oferty pracy zdalnej i stacjonarnej, wykonywanej wyłącznie w weekendy lub tylko w dni powszednie. Do pracy dodatkowej nie potrzeba wielu umiejętności. Zatrudnia się do niej uczniów, studentów i osoby po 60 roku życia.

Jakie umowy na prace dorywcze?

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, to warto znać pojęcie pracy dorywczej. Bywa wykonywana „na czarno”, ale pracodawcy oferują zatrudnienie w formie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Ze względu na to, że zadania wykonywane w ramach prac dorywczych występują czasowo, to nie dostaniemy umowy o pracę na czas nieokreślony.

Praca dorywcza płatne do ręki czy na konto?

Wynagrodzenie za pracę dorywczą może być płacone do ręki. Często odbywa się to na koniec dnia lub po wykonaniu zleconych zadań.

Nasza wypłata powinna być na poziomie takim jak zwyczajowe stawki za godzinę pracy na określonym stanowisku. Konkretna kwota zależy od tego, co ustalą strony. W przypadku zaniżenia wynagrodzenia umowa jest dokumentem świadczącym o niewywiązaniu się przez pracodawcę z ustalonych zasad, dlatego warto ją podpisać.

Czy praca tymczasowa to praca dorywcza?

Pojęcia te są podobne, ale nie równoważne. Praca tymczasowa różni się od pracy stałej tym, że obejmuje umowę na czas określony. Zwykle trwa to około pół roku, a niekiedy i dłużej. Często wiąże się z konkretną porą roku. Praca dorywcza to rodzaj pracy, którą pracownik świadczy krótko — np. w weekend lub przez tydzień. Umowa o pracę dorywczą to zlecenie, które uwzględnia zakres obowiązków, za których wykonanie pracownik otrzymuje wynagrodzenie.

Co to praca dorywcza bHP

Wiele rodzajów prac dorywczych opiera się na ręcznych pracach transportowych. Wiąże się to z czynnościami manipulacyjnymi, związanymi ze sterowaniem maszynami i urządzeniami oraz z pracami montażowymi.

W takiej sytuacji warto zdawać sobie sprawę, iż tego typu czynności w myśl przepisów bhp nie możemy wykonywać częściej niż 4 razy na godzinę i łączny czas wykonywania tych czynności nie może przekraczać 4 godzin.

Dorywcze świadczenie prac warto oprzeć na umowie. Pracodawcy zobowiązani są wówczas do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prace dorywcze przykłady

Aby dorobić do domowego budżetu, wiele osób wybiera pracę dorywczą. Do najpopularniejszych zadań, jakie znajdziemy w umowie, należą:

  • korepetycje,

  • tłumaczenia,

  • opieka nad dzieckiem lub osobą starszą,

  • sprzątanie i inne prace domowe,

  • przewóz osób, materiałów i ładunków.

Prace dorywcze są świadczone stacjonarnie lub zdalnie, w zależności od ich charakteru.

Praca dorywcza
Praca dorywcza-znadź oferty przez internet

Oferty pracy dorywczej – jak znaleźć

Oferty takie oczywiście z powodzeniem można znaleźć przez Internet. Warto wiedzieć jednak, że nie wszystkie oferty, na które możemy się natknąć, to oferty wystawione przez uczciwych pracodawców. Dlatego lepiej szukać w dużych i wiarygodnych portalach ofertowych takich jak: pracuj.pl, Indeed, Jooble, Gratka, czy OLX. Najlepiej filtrować ogłoszenia w zależności od swojej lokalizacji/miejsca zamieszkania lub zaznaczać pracę zdalną.

Gdzie praca dorywcza Warszawa Bemowo?

O pracę zdecydowanie łatwiej w dużym mieście, na czele ze stolicą. Wśród ofert jest też wiele prac dorywczych. Jeśli mieszkamy w okolicach Bemowa, możemy na przykład zostać kurierem dowożącym żywność zamawianą przez klientów przez internet.  Dla mniej mobilnych jest obsługa mieszalnika do tynków w markecie budowlanym albo praca jako weekendowy sprzedawca balonów. Praca dodatkowa może mieć też poważniejszy charakter. Na Bemowie poszukiwani są lekarze na weekend. Tu jednak wymagane są odpowiednie kwalifikacje.

Praca dorywcza Ożarów Mazowiecki

Jeśli mieszkasz w okolicy tej miejscowości, również możesz liczyć na znalezienie oferty z pracą dorywczą. Jednym z najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów w pracy dorywczej jest kierowca kategorii b, kierowca dostawca, listonosz samochodowy bądź kierowca kategorii C. Osoby, które potrafią prowadzić różnego rodzaju pojazdy do przewozu towarów i osób nie będą miały problemu ze znalezieniem dodatkowego zatrudnienia.

Praca dorywcza Babice

Jesteś studentem albo osobą po 60 roku życia i mieszkasz w Babicach? Szukasz zajęcia na kilka godzin w ciągu dnia bądź tygodnia albo tylko w weekendy? Aktualnie masz możliwość skorzystania z oferty pracy w sklepie z alkoholami, dla pielęgniarza/pielęgniarki lub lekarza. Spróbuj pracy w sklepie z możliwością przyuczenia, zajmij się dorywczą opieką nad dziećmi lub zostań kierowcą kategorii B. Ofert do wyboru masz bardzo dużo.

Praca dorywcza bez umowy — ile można zarobić dodatkowo?

Pracując dorywczo, nie musimy mieć umowy. Pamiętajmy, że można w ten sposób dorobić co miesiąc do pensji lub emerytury kwotę nieprzekraczającą 50% minimalnego wynagrodzenia. Zarobki powyżej tej kwoty muszą być wykazane w umowie zlecenie lub o dzieło i wykazane w rocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym.

Wykonywanie pracy zarobkowej i zatajanie zysków jest karalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *