dobrze płatne zawody bez studiów

Dobrze płatne zawody bez studiów. Co robić, bez wykształcenia i dobrze zarabiać?

Jak głosi pewna znaleziona w Internecie sentencja, proste jest to, co umiesz, a najlepiej zarabiają, ci, którzy oprócz pracy widzą w tym przyjemność. Ty również zgadzasz się z tym stwierdzeniem? W tym artykule postaramy się dać odpowiedź na pytanie, czy praca może być łatwa, przyjemna i dobrze płatna. Przedstawimy dobrze płatne zawody bez studiów.

Zobacz, co możesz robić bez wyższego wykształcenia.

Poznaj popularne dobrze płatne zawody bez studiów

Są takie zawody, które wydają się wymagające, a przy tym słabo opłacane. Przedstawiamy listę najlepiej płatnych zawodów, możliwych bez wykształcenia:

 • broker ubezpieczeniowy — choć ukończenie studiów wyższych nie jest wymagane, to wiedzę z zakresu ubezpieczeń warto mieć. Agenci zajmują się pozyskiwaniem klientów dla firm ubezpieczeniowych, dlatego dobrze, żeby potrafili umiejętnie przedstawić zalety każdego wariantu;

 • przedstawiciel handlowy — to kolejny zawód, w którym bardziej niż wykształcenie, liczy się zaangażowanie i umiejętność komunikacji z klientem, potrzebne jest także prawo jazdy;

 • kierowca ciężarówki — to ciężka praca związana z częstymi delegacjami i wymagająca skupienia. Wybierając tę ścieżkę kariery, koniecznie trzeba posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

 • programista lub specjalista IT — niewątpliwie na studiach informatycznych można nauczyć się wielu przydatnych rzeczy do tego zawodu. Jednak umiejętność programowania mają też osoby z wykształceniem średnim. Ważniejsza od dyplomu jest zdolność analitycznego myślenia;

 • grafik komputerowy — następna profesja związana z obsługą komputera. W przeciwieństwie do programisty grafik musi posiadać przede wszystkim umiejętności artystyczne. Nadal jest to praca w branży IT i trzeba sporo wiedzieć o obsłudze komputera, żeby stworzyć obrazy odpowiednie do przeznaczenia;

 • kontroler ruchu lotniczego — do tej pracy nie potrzeba wykształcenia wyższego. Ważna jest natomiast umiejętność zarządzania czasem i przestrzenią. Jest to zawód polegający na pilnowaniu, aby samoloty w przestrzeni powietrznej, jak i na lądzie nie zderzyły się.

Praca po szkole średniej — zaplanuj przyszłość bez wyższego wykształcenia

Wiele osób świadomie nie planuje zaczynać studiów. Jeżeli chcesz rozpocząć pierwszą pracę po szkole średniej, to warto dobrze ją wybrać. Istnieje szeroka kategoria zawodów, do których wystarczy wykształcenie techniczne. Są to, np.:

 • kierownik serwisu samochodowego (technikum samochodowe),

 • kierownik zmiany produkcyjnej (technik logistyki),

 • kierownik sklepu,

 • kosmetolog,

 • technik farmaceutyczny.

Jeśli jesteś absolwentem technikum mechanicznego to rynek pracy ma dla Ciebie wiele możliwości dobrze płatnej pracy. Musisz się jednak przygotować na to, że będzie to praca fizyczna. Lżejsze zawody bez studiów wymają szczególnych umiejętności.

dobrze płatne zawody bez studiów
Dobrze płatne zawody bez studiów znajdziesz na przykład w biurze i obsłudze klienta.

Dobre prace po technikum — jak je zdobyć?

Planujesz zakończyć edukację na szkole średniej? Najlepiej wybierz szkołę zawodową lub technikum. Pozwoli Ci to znaleźć pracę zaraz po otrzymaniu świadectwa. Będziesz mieć też szansę na lepsze wynagrodzenie.

Szkołami, na które warto zwrócić uwagę, są:

 • technikum budowlane — możesz przeprowadzać inwentaryzację budowli lub szkicować plany. Zwłaszcza ten ostatni zawód, to dobrze płatne zajęcie, można w nim zarobić nawet do 5000 złotych;

 • technikum ekonomiczne — pozwala znaleźć pracę na magazynie, w księgowości i biurze, a także szeroko pojętej sprzedaży zarówno internetowej, jak i stacjonarnej. Po tej szkole można wykonywać zawód kierownika sklepu spożywczego;

 • technikum informatyczne — zwiększa szanse w zawodach z branży IT, o których pisaliśmy wcześniej;

 • technikum farmaceutyczne — umożliwia zatrudnienie w branży medycznej;

 • technikum mechaniczne — to szkoła wybierana najczęściej przez młodych chłopaków, którzy chcą zajmować się naprawą maszyn i sprzętów w różnych firmach, m.in. produkcyjnych.

Jednym z zawodów, które można wykonywać bezpośrednio, po skończeniu technikum jest technik reklamy. Wykonując usługi reklamowe, można liczyć na zarobki, które od początku będą powyżej średniej krajowej. Jeśli jesteś fanem lotnictwa, to z pewnością dużą radość sprawi ci ukończenie takich kierunków jak: technik eksploatacji portów i terminali, czy technik lotniskowych służb operacyjnych. Zwłaszcza ten ostatni jest dobrze wynagradzanym zawodem.

Co robić po liceum bez studiów?

Osoby, które zdecydowały się na pójście do liceum, również nie muszą zdobywać wykształcenia wyższego, żeby podjąć dobrze płatną pracę. W niektórych profesjach wymagany jest dyplom magistra lub wykształcenie co najmniej średnie techniczne. Jeśli go nie posiadasz, to dobrym rozwiązaniem będzie pójście na kurs zawodowy. Możesz ukończyć na przykład kurs pozycjonowania stron internetowych lub też grafika DTP.

Inną opcją może być też nauka w szkole policealnej. Te oferują mnóstwo różnorodnych kierunków. Zazwyczaj są to szkoły roczne lub dwuletnie. W tym czasie nauczysz się tajników wybranego zawodu i uzyskasz potwierdzenie swoich umiejętności. Szkołę kończy bowiem zdanie egzaminu.

Zawodem, w którym można zacząć swoją karierę zawodową już po liceum, jest praca w dziale obsługi klienta. W której to profesji stosunkowo łatwo można awansować. Podobne możliwości dają również zawody takie jak: doradca, telemarketer, czy sprzedawca.

Jak dobrze zarabiać bez matury? Zdobądź doświadczenie!

Do niektórych zawodów niepotrzebne jest wykształcenie wyższe. Niektóre dobrze płatne zawody bez studiów wymagają jednak cierpliwości. Jeśli masz co najmniej kilkuletni staż pracy, to możesz awansować nawet bez matury.

Taki początek kariery możliwy jest między innymi w administracji. Zaproponowana może Ci zostać praca na recepcji lub jako pomoc biurowa, a po zdobyciu doświadczenia możesz awansować.

W gastronomii lub hotelarstwie wiele osób zaczyna od zawodu kelnera, kucharza, pokojowej czy sprzątaczki.

Można także odnaleźć się w zawodzie magazyniera, pracownika produkcji czy kierowcy.

Nieznane dobrze płatne zawody bez studiów

Główny Urząd Statystyczny przedstawił listę 5 najlepiej opłacanych zawodów. Prezentuje się ona w ten sposób:

 • kierownik do spraw finansów,

 • adwokat,

 • programista,

 • inżynier do spraw optymalizacji procesu

 • key account managera.

Nie do każdego z nich potrzebne jest wyższe wykształcenie. Istnieje też sporo profesji mało znany i takich, po których raczej nie oczekujemy wysokiego wynagrodzenia. A jednak są dobrze płatne.

Arborysta

Mało osób zna tę nazwę, ale na pewno wszyscy widzieliśmy kiedyś arborystę przy pracy. Jest to człowiek, który ścina bardzo wysokie drzewa od góry. Ktoś taki może zarobić, ścinając pojedyncze drzewo od 150 zł do nawet kilku tysięcy.

Alpinista

Nazwa kojarzy się raczej ze wspinaczką i jest adekwatna. Alpinista zajmuje się myciem okien na wysokościach.

Groomer

To osoba dbająca o wygląd psa, stan jego sierści i łap. Z usług groomera korzysta obecnie bardzo dużo osób.

Behawiorysta

On również zajmuje się opieką nad zwierzętami. Dba jednak nie o wygląd, a wychowanie. Do behawiorysty chodzimy, gdy coś w zachowaniu pupila nas zaniepokoi.

Tanatopraktor

Ta profesja nie wymaga wykształcenia, ale trzeba być odpornym na kontakt ze śmiercią i umieć łagodnie rozmawiać. Jest to bowiem wizażysta zwłok. Osoba pracująca w tym zawodzie może zarobić do 10000 zł miesięcznie.

niania, kolejny to wyprowadzacz/czka psów, barman, agent nieruchomości, concierge, trener personalny czy krupier. Istnieje także mnóstwo, mniej lub bardziej dorywczych prac, które można wykonywać od ręki. Takich jak na przykład operator wózka widłowego, czy też kierowca międzynarodowy.

Dobrze płatne zawody fizyczne

Praca fizyczna nie jest łatwa, wymaga siły i zdolności manualnych. Jest przy tym dobrze płatna, więc wiele osób szuka zatrudnienia w takich zawodach.

Listę tego typu prac otwiera blacharz samochodowy. Jest to dość deficytowa profesja, choć oferuje wysokie zarobki. W zawodzie tym można zarobić około 7,5 tysiąca zł. Kolejny fach z tej kategorii to elektromechanik samochodowy. Zarabia on kwoty zbliżone do zawodu blacharza.

dobrze płatne zawody bez studiów
Jeśli umiesz obsługiwać proste narzędzia, to pracę znajdziesz bez trudu.

Następne dwa zawody także powiązane są z motoryzacją. To lakiernik i mechanik samochodów ciężarowych. Wysokość zarobków w tych zawodach nieznacznie tylko ustępuje wymienionym wcześniej. Pośrednio z samochodami związany jest zawód operatora koparko-ładowarki. W obecnym czasie rozbudowy lub przebudowy miast i remontów dróg, osoby posiadające uprawnienia budowlane są często poszukiwane.

Poza branżą motoryzacyjną też można znaleźć dobrą pracę bazującą na umiejętnościach.

Warto wymienić tu takie zawody jak: glazurnik, kamieniarz i stolarz. Renesans w tym ostatnim zawodzie spowodowało odejście od plastiku i powrót mody na ręcznie robione drewniane przedmioty. Są to niewielkie drewniane dodatki, meble lub nawet instrumenty muzyczne. We wszystkich trzech ostatnich zawodach, liczą się zdolności manualne i artystyczne, oraz dobra kondycja fizyczna.

Czy dobra praca bez wykształcenia jest możliwa?

Wyższe wykształcenie nie jest gwarancją lepszych zarobków, choć w wielu sytuacjach może być pomocne. Mając wykształcenie wyższe inżynierskie, można liczyć na lepszą pensję z krótszym stażem, ale bez studiów też jest to niewykluczone. Często bardziej niż dyplom liczą się praktyczne zdolności. Jeśli udowodnimy kierownikowi, że nadajemy się do pracy, to możemy liczyć na awans bez względu na to, czy mamy maturę, czy nie. W wielu zawodach omówionych w tym artykule istotną rolę odgrywają umiejętności miękkie, czyli takie, które trudno zmierzyć i sprawdzić na egzaminach. Można je udowodnić jedynie przy wykonywaniu poszczególnych czynności.

Co warto umieć, żeby zdobyć dobrą pracę bez wykształcenia?

W ogromnej ilości zawodów potrzebne są zdolności interpersonalne. Musisz umieć dogadać się z klientem i współpracownikami. Jeśli dodatkowo potrafisz ich zjednoczyć, to masz szansę na lepszą pozycję. Umiejętność zarządzania zespołem jest bardzo ważna. Pozwala objąć stanowisko kierownicze na magazynie, czy w sklepie. Lepsze możliwości daje znajomość języków obcych, co pozwala na zatrudnienie w firmach międzynarodowych. Jest to lepiej płatna praca niż w lokalnych przedsiębiorstwach o podobnym profilu.

W większości zawodów znaczenie mają umiejętności interpersonalne. Potrzebne są wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z drugim człowiekiem — klientem czy członkiem zespołu. Do wykonywania zawodu programisty przydają się umiejętność kodowania i analityczne myślenie. Jeśli posiadasz oryginalne umiejętności, to też warto pochwalić się nimi w CV, żeby poszerzyć swoje możliwości.

Każdy z nas ma inne potrzeby i wymagania. Bez względu na zainteresowania możesz znaleźć dobrze płatną pracę, która będzie cię satysfakcjonować. Pamiętaj przy tym, że żeby zarobić, trzeba udowodnić swoją wartość. Pokaż się z dobrej strony już na początku, a dostaniesz awans szybciej. Bez wykształcenia też można zarabiać dobre pieniądze — trzeba wybrać odpowiednią ścieżkę kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *