jakie kursy warto zrobić

Jakie kursy warto zrobić, aby dostać dobrze płatną pracę?

Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, to każde kursy mogą się przydać. Zanim jednak pójdziemy na jakikolwiek, zastanówmy się, czego oczekujemy. Inne szkolenie przyda się, żeby odświeżyć posiadaną wiedzę lub umiejętności i żeby nauczyć się czegoś zupełnie nowego. W tym artykule przedstawiamy różne możliwości rozwoju i szukamy odpowiedzi na pytanie, jakie kursy warto zrobić, żeby osiągnąć swój cel.

Wybór kursów jest obecnie ogromny. Mają różne formuły, są przeznaczone dla mniej i bardziej zaawansowanych osób. Zobacz, jakie szkolenia są dla Ciebie najlepsze.

Co to są kursy zawodowe?

Kursy zawodowe to większa szansa na znalezienie pracy dla wykwalifikowanego specjalisty. Są przeznaczone dla dorosłych, którzy chcą poszerzyć wiedzę lub nabyć nowe umiejętności. Na obecnym, dynamicznie zmieniającym się rynku pracy idea uczenia się przez całe życie wydaje się doskonałym pomysłem. Odbycie wybranego kursu pozwoli nauczyć się nowych technologii i zaktualizować informacje. To także świetny sposób na przekwalifikowanie się i rozpoczęcie kariery w zupełnie nowym zawodzie. Kursy zawodowe warto zrobić, jeśli było się osobą bezrobotną albo spędziło długi czas na zwolnieniu.

Rodzaje kursów, jakie są aktualnie dostępne

Nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem ciekawej oferty kursu. Jest ich bardzo dużo, mają różne formuły, uczą różnych rzeczy. Kurs może być kilkugodzinny, kilkudniowy, a nawet kilku- i kilkunastomiesięczny. Może być zdalny lub stacjonarny. W drugim przypadku warto sprawdzać lokalizację. Dotyczą też bardzo wielu zawodów. Zwiększają nasze umiejętności miękkie, dzięki czemu nauczymy się zarządzać zespołem i pracować z klientem. Efektem może być stanowisko kierownicze, np. na magazynie, a także własna działalność gospodarcza.

Czego nauczą nas najpopularniejsze kursy zawodowe?

Na kursie możemy zdobyć umiejętności z bardzo szerokiego zakresu. Ogromną popularnością cieszą się na przykład kursy związane z branżą IT — na stanowisko testera bądź programisty. Nie słabnie też popularność kursu na prawo jazdy kategorii B i kursów językowych. Szeroki popyt jest również na kursy specjalistyczne, biznesowe bądź rozwoju osobistego. Wszystkie rodzaje kursów mogą być stacjonarne, wyjazdowe lub online. Te ostatnie zyskują coraz większą popularność.

Czym różnią się szkolenia od kursów?

Choć oba terminy w języku potocznym używane są zamiennie, to jednak znacząco różnią się od siebie. Szkolenia zazwyczaj mają na celu podnieść kwalifikacje zawodowe i odnoszą się do konkretnego stanowiska, utrwalania wiedzy już posiadanej. Szkolenia są zazwyczaj krótkie. Kursy natomiast trwają dużo dłużej, a czas ten jest ściśle określony. Przekazują wiedzę, która jest nowa dla uczestników. Dzięki nim można zdobyć określone uprawnienia. Plan kursu musi być zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po szkoleniu możemy spodziewać się otrzymania certyfikatu. Kurs kończy się po zdaniu egzaminu potwierdzającego nabyte zdolności.

jakie kursy warto zrobić
Jakie kursy warto zrobić? Wybierz takie, które Cię interesują.

Kursy doszkalające — jakie warto robić?

Chociaż zazwyczaj kursy zawodowe są przeznaczone dla nowicjuszy, to istnieje też taki typ, jak kursy doszkalające. Na nich nie zdobędziemy podstawowej wiedzy. Kierowane są do osób, które pracują w zawodzie i chcą poszerzyć wiedzę i umiejętności. Te kursy przydatne są osobom, które pracują w dynamicznych branżach. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się nowe narzędzia pracy, zmieniają przepisy i system wykonywania pracy trzeba się bez przerwy szkolić.

Możemy znaleźć oferty na wiele kursów doszkalających dla kierowców, językowe czy z marketingu internetowego. Te zawody cieszą się popularnością, a zasady w nich częstą się zmieniają. Jeśli szukamy kursów o bardziej specjalistycznej tematyce, to na uwagę zasługuje na przykład mediacja w nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim.

Jakie kursy warto zrobić?

Takie pytanie można sobie zadać, chcąc wrócić do pracy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim czy w momencie, kiedy chcemy całkowicie zmienić branżę. Nauka i zdobywanie wiedzy i umiejętności daje w dzisiejszych czasach pewność siebie, wyższą samoocenę i poczucie stabilizacji. Niemal w każdej sytuacji i w każdym czasie można poszerzać swój zakres kompetencyjny w obszarze kompetencji miękkich i twardych. Zawsze warto podnosić poziom swoich umiejętności komunikacyjnych. Może to dodatnio wpłynąć na nasze relacje z otoczeniem. Pomoże w tym odpowiedni kurs. W przypadku kompetencji twardych na czasie jest zrobienie kursu obsługi mediów społecznościowych w firmie lub wybranego kursu biznesowego, na przykład dającego wiedzę z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych.

Znajdź ciekawe kursy zawodowe

Kursy zawodowe można znaleźć w wielu miejscach — w internecie i poza nim. Kursy online i stacjonarne, tworzone są często przez ośrodki posiadające ogólnopolską sieć oddziałów. Takim przykładem jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Prowadzą je również niewielkie podmioty szkoleniowe. Choć wiele z kursów zawodowych, zwłaszcza szkolenia online są bezpłatne, to jednak większość ciekawych jest odpłatna. Ceny kształtują się bardzo różnie. Jeśli na przykład pracujemy w urzędzie interesującym dodatkiem do naszych kompetencji, będzie kurs języka migowego za około 750 zł. Opłacalne jest również poszerzanie wiedzy w zakresie pozyskiwania dotacji unijnych za 250 zł. Każdemu z nas bez wątpienia przyda się przejście kursu pierwszej pomocy. Jego cena to około 180 zł. Przy kursach droższych wsparciem jest możliwość wzięcia go na raty bądź uzyskania kredytu szkoleniowego.

Jakie są kursy zawodowe? – podział

Kursy i szkolenia można podzielić według przeznaczenia. Wyróżniamy takie, na które chodzą pracownicy fizyczni i umysłowi, branżowe i wielobranżowe, a także skierowane do mężczyzn i kobiet. Dzielimy je też na stacjonarne i zdalne, w których można uczestniczyć przez internet. Zobacz, jakie kursy zawodowe warto zrobić, żeby Twoja kariera zawodowa układała się pomyślnie.

Popularne szkolenia dla kobiet

Mimo że w większości zawodów mogą pracować zarówno panie, jak i panowie, to są takie branże, w których dominuje jedna z płci. Tam, gdzie przeważają kobiety, również potrzebne są szkolenia. Dużą popularnością cieszą się: kurs stylistki paznokci, wizażystki, kosmetyczki.

Ponieważ praktycznie wszystkie europejskie społeczeństwo się starzeją, coraz bardziej potrzeba będzie kobiet w takich zawodach jak: opiekunka środowiskowa, fizjoterapeutka, dietetyczka czy też rejestratorka medyczna. Ciekawymi kursami dla kobiet wydają się też kursy, takie jak menedżer hotelarstwa, pilot wycieczek, kurs projektowania ogrodów, czy też animatorki czasu wolnego.

Zawodowe kursy dla mężczyzn

Panowie często pracują w zawodach takich jak mechanik czy kierowca. Kursów z obsługi maszyn jest tam całe mnóstwo. Aby wziąć udział w kwalifikacyjnym kursie zawodowym, wystarczy być pełnoletnim, poziom posiadanego wykształcenia nie ma znaczenia. Oprócz cieszących się największą popularnością kursów na zawodowego kierowcę mężczyzna chcący się przekwalifikować może zostać przykładowo technikiem organizacji, agentem ochrony osób i mienia, opiekunem medycznym, monterem zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, asystentem osoby niepełnosprawnej czy archiwistą. Często szukanymi kursami są też te dla magazynierów, po których można pracować w hali produkcyjnej i obsługiwać wózki widłowe.

Przez internet można się równie dużo nauczyć.

Kursy zawodowe online

Kursy zawodowe online to forma edukacji dla osób zabieganych i mających utrudniony dostęp do miejsc szkoleniowych. Są one równie jakościowe, co szkolenia stacjonarne i dają takie same możliwości rozwoju. Internetowe kursy zawodowe możemy wyszukać na platformach edukacyjnych takich jak Udemy. Coraz częściej do promocji kursu wykorzystywane są media społecznościowe. Wybór jest ogromny i każdy znajdzie wartościowe kursy dla siebie. Możesz zostać opiekunem dziennym, event menedżerem, nauczyć się aktywizacji przyłóżkowej pacjenta, skończyć kursy językowe, poznać tajniki Excela czy fakturowania.

Jeśli chodzi o wybór i naukę kursu do pobrania na dużych platformach, są one dosyć tanie. Ich ceny zaczynają się, od mniej więcej 150 zł wzwyż. Często można spotkać tam jednak promocję i zakupić kurs po niższej cenie. Większość kursów online cieszy się dużą popularnością.

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe

Celem kursów jest najczęściej chęć znalezienia pracy, która da nam satysfakcję i lepsze zarobki. Poniżej zamieszczamy listę zawodów, w których można znaleźć zatrudnienie po ukończeniu wprowadzającego kursu zawodowego.

Tatuażysta (tatuator) – coraz modniejsze jest posiadanie tatuażu, popyt na osoby go wykonujące rośnie.

Programista — im więcej procesów jest automatyzowanych, tym bardziej potrzeba speców od komputerów. Popyt na nowych programistów jest ogromny i wszystko wskazuje na to, że będzie wzrastał.

Logistyk — w związku z pandemią oraz zerwaniem się dużych łańcuchów dostaw z Azji, a także dalszym szybkim wzrostem branży e-commerce zapotrzebowanie na logistyków również będzie intensywnie rosnąć. Wszystkich, którzy do tej pory byli niezdecydowani, zapraszamy do zapoznania się z ofertą licznych placówek oferujących te kursy.

Certyfikowane kursy zawodowe

Certyfikowany kurs zawodowy to coś, co może zmienić nasze życie zawodowe, dając nam możliwość awansu w obecnej firmie bądź przekwalifikowania się do zupełnie nowego zawodu. Obecnie popularnością cieszy się między innymi kurs F- gazów, czyli pracy z fluorowanymi gazami chłodniczymi. Pracując w tym zawodzie, dążymy do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wszelkie urządzenia chłodnicze i pompy ciepła oraz systemy klimatyzacyjne, powinny być obsługiwane przez osoby ze stosownymi uprawnieniami. To można zdobyć właśnie po kursie, który kończy się egzaminem.

Podobnym powodzeniem cieszą się kursy elektryczne, czyli tak zwane SEP-y, pozwalające na uzyskanie uprawnień do instalacji, eksploatacji i dozoru sieci elektroenergetycznych. Dużą popularnością cieszą się także kursy na operatora wózka widłowego, żurawia, bądź suwnicy. Aby móc się legalnie posługiwać tymi urządzeniami trzeba mieć uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Można zostać konserwatorem wyżej wymienionych urządzeń.

Ważne jest, że certyfikowane kursy zawodowe kończą się egzaminem, który trzeba zdać. Dopiero po otrzymaniu certyfikatu można wykonywać powyższe zawody.

Najpopularniejsze kursy online

Wśród kursów internetowych możemy wyróżnić między innymi:

  • kursy kompetencji biznesowych, do których zaliczamy naukę języków obcych i komunikacji,

  • kursy dotyczące zdrowia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,

  • kursy kompetencji cyfrowych, czyli obsługa stron internetowych i wykorzystywanie w biznesie portali społecznościowych oraz

  • kursy rysunku i grafiki, wśród których wyróżniamy: cyfrową ilustrację od podstaw, sztukę szkicowania, rysowanie ekspresyjnych portretów kredkami.

Przez internet nauczymy się też sztuki cukierniczej, tworzenia marionetek do animacji poklatkowych. Widać więc jasno, że tak naprawdę wystarczy decyzja o tym, żeby zacząć szukać takiego kursu, jaki nam odpowiada.

Podsumowanie:

Kursy i szkolenia zawodowe to prosty i szybki sposób na pozaszkolne podniesienie kwalifikacji. Dzięki nim masz szansę na rozwój w danym zawodzie lub zupełnie nową ścieżkę kariery. To prosta i interesująca ścieżka pozyskania nowych uprawnień zawodowych, nowych kompetencji czy umiejętności. Kursy pozwolą na znalezienie lepiej płatnej pracy i spełnienie marzeń, np. o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wśród bardzo szerokiej oferty znajdziesz przydatne kursy doszkalające z bardzo wielu dziedzin. Różne formuły sprawiają, że nauka jest dostępna dla każdego. Wybierz swoją ścieżkę rozwoju i ciesz się pracą z dobrą płacą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *