Podpowiadamy, jakie ulgi dla niepełnosprawnych warto znać
Czy wiedziałeś, że posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności otwiera przed Tobą drzwi do wielu ulg, które mogą znacznie ułatwić Twoje życie? Niezależnie od tego, czy pracujesz, czy jesteś na rencie, istnieje wiele możliwości, które mogą poprawić Twoją sytuację finansową i zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z pełnego zakresu dostępnych dla nich przywilejów.
Czy chciałbyś dowiedzieć się, jak wykorzystać te ulgi w pełni i zyskać dostęp do zasobów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje życie?
Zapraszamy Cię do lektury artykułu, w którym odkryjemy przed Tobą wszystkie tajemnice związane z ulgami dla osób niepełnosprawnych. Dowiesz się, w jaki sposób skorzystać z ulg podatkowych oraz poznasz dostępne dla Ciebie ulgi związane z życiem społecznym i kulturalnym. Nie przegap szansy i odkryj wszystkie możliwości, które masz na wyciągnięcie ręki.
Jakie ulgi dla niepełnosprawnych powinieneś poznać?
Nawet jeśli jesteś niepełnosprawnym pracownikiem lub co gorsze tylko pobierasz rentę, koszty życie związane z Twoim stanem zdrowia są dużo wyższe niż te, które ponoszą osoby zdrowe. Chcemy zwrócić Ci uwagę, że jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, masz prawo do skorzystania z wielu ulg dla osób z dysfunkcjami. Te przywileje mogą znacząco ułatwić codzienne życie zawodowe i osobiste oraz poprawić Twoją sytuację finansową.
Najistotniejsze ulgi, z których możesz skorzystać, podzielone są na dwa główne obszary:
- Ulgi podatkowe
- Ulgi dotyczące życia społecznego
Każdy z nich omówimy szczegółowo poniżej, przedstawiając, kto może skorzystać z poszczególnych ulg oraz na czym one dokładnie polegają.
Dokumentem, który uprawnia Cię do ulg i potwierdza Twój status osoby niepełnosprawnej, może być orzeczenie o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Rodzaj orzeczenia, którym możesz się wykazywać, zależy od Twojego wieku, tego, czy pobierasz rentę lub emeryturę oraz w jakim charakterze pracowałeś wcześniej.
Kto skorzysta z ulgi PCC od umów?
Życie z niepełnosprawnością wymusza często zakup specyficznych urządzeń i sprzętów. Nabywasz je zazwyczaj w placówkach handlowych. Może się jednak zdarzyć, że kupisz określone przedmioty na własne potrzeby poza tradycyjnymi punktami sprzedaży, jak sklepy, komisy czy hurtownie. Zawierając umowę kupna-sprzedaży w wielu sytuacjach możesz skorzystać z ulgi podatkowej PCC.
Aby móc to zrobić, musisz spełnić dwa kluczowe warunki:
- Zakupić określone produkty
Ulga dotyczy zakupu sprzętów z konkretnego katalogu. Wśród tych produktów znajdują się: sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne (w tym wózki inwalidzkie), jednoślady — motorowery i motocykle, oraz samochody osobowe. - Mieć ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności uprawnia Cię do ulgi podatkowej od czynności cywilnoprawnych bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności. W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności, ulga przysługuje Ci tylko wtedy, gdy posiadasz niepełnosprawność ruchową.
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej PIT?
Często, mimo że pracujesz i posiadasz rentę, nie możesz sobie poradzić z nadmiernymi wydatkami związanymi z Twoją niepełnosprawnością. Na szczęście, dzięki uldze rehabilitacyjnej, możesz odzyskać część wydatków tego typu poniesionych w roku podatkowym. Ulga ta pozwala Ci odliczyć od dochodu koszty zakupionych sprzętów i usług niezbędnych do codziennego funkcjonowania.
Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, musisz spełnić kilka warunków:
- Zakupić określone sprzęty i usługi
Możesz ująć w zeznaniu wydatki na sprzęty rehabilitacyjne oraz usługi, które były konieczne dla Twojego funkcjonowania. Na niektóre z tych wydatków będziesz potrzebował faktury, jednak w wielu przypadkach wystarczy udowodnić, że poniosłeś te koszty w związku ze swoją niepełnosprawnością. - Dokonać określonych rodzajów wydatków
W deklaracji PIT możesz odliczyć wydatki nielimitowane i wydatki limitowane. - Posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności
Dokument, który uprawnia Cię do odliczeń to: ważne orzeczenie o niepełnosprawności, o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Z ulgi rehabilitacyjnej możesz skorzystać sam, jeśli pracujesz i wykazujesz dochody wyższe niż 12-krotnośc renty socjalnej, a także Twój rodzic lub opiekun, na którego utrzymaniu jesteś.
Wydatki limitowane dla niepełnosprawnych w uldze rehabilitacyjnej
Ulga rehabilitacyjna w odniesieniu do niektórych wydatków określa limity górny i dolny. Podczas odliczeń musisz je uwzględnić. Przy odliczaniu wydatków limitowanych, nie zawsze potrzebujesz faktur. Aby nie popełnić błędu, sprawdź jednak, zarówno wysokość limitów, jak i dokumenty, których potrzebujesz, by uzasadnić wydatek.
Kupując poniższe przedmioty lub usługi w związku z własnymi potrzebami, możesz je uwzględnić w swojej deklaracji podatkowej w ramach wydatków limitowanych:
- Leki przepisane przez lekarza.
- Usługi przewodników dla osób niewidomych i niedowidzących w stopniu znacznym i umiarkowanym, a także niepełnosprawnych ruchowo w stopniu znacznym.
- Przedmioty i usługi dla psa asystującego.
- Koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego.
- Podkłady, pieluchy i pieluchomajtki, czy wkłady anatomiczne.
Wydatki nielimitowane dla niepełnosprawnych w uldze rehabilitacyjnej
Jeżeli poniosłeś poniżej wymienione koszty związane z ułatwieniem sobie życia w niepełnosprawności, możesz je w całości odliczyć od swojego dochodu. Aby to zrobić, musisz posiadać faktury wystawione na Twoje dane osobowe. Urząd Skarbowy zwróci Ci nadpłacony podatek zgodnie z Twoją deklaracją. Nie będzie to jednak większa suma niż ta, jaką wpłaciłeś wcześniej w ramach zaliczki na podatkowej.
Wydatki, które możesz odliczyć bez limitów:
- Koszty odpłatnych usług opiekuńczych i pielęgniarskich w domu..
- Wyposażenie i adaptacja domu lub mieszkania bez sprzętów gospodarstwa do domowego.
- Przystosowanie do niepełnosprawności samochodu osobowego.
- Odpłatne usługi tłumacza języka migowego.
- Naprawa i najem lub zakup wyrobów medycznych i ortopedycznych.
- Wydawnictwa i materiały szkoleniowe związane z niepełnosprawnością.
- Odpłatny transport medyczny karetką.
- Transport publiczny na turnusy rehabilitacyjne do placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych oraz sanatoriów.
- Płatne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
- Turnusy rehabilitacyjne i sanatoryjne dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna.
- Pobyt w zakładach specjalistycznych.
- Kolonie i obozy dla dzieci z niepełnosprawnością i dzieci osoby niepełnosprawnej.
Ulga dotyczy tylko i wyłącznie wydatków, które opłaciłeś osobiście. Nie odliczaj niczego, co było opłacone ze środków publicznych, takich jak NFZ, PFRON czy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Z jakich ulg na przejazdy mogą skorzystać niepełnosprawni?
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub pokrewne uprawnia Cię do korzystania z ulg na przejazdy komunikacją publiczną PKP i PKS. To istotne uprawnienie dla wielu pracowników z niepełnosprawnością, którzy podróżują między miejscem zamieszkania a swoim zakładem pracy. Koszty dojazdu dzięki tym ulgom możesz zniwelować. Wysokość zniżki zależy od stopnia Twojej niepełnosprawności oraz symbolu widniejącego w orzeczeniu.
Z jakich ulg na przejazdy skorzystają niepełnosprawni w stopniu znacznym ?
Orzeczenie wskazujące, że posiadasz znaczny stopień niepełnosprawności, oznacza, iż ulga na przejazdy transportem publicznym będzie wynosiła:
- 49% w autobusach PKS i pociągach PKP.
- 37% w innych środkach komunikacji publicznej.
- 95% dla Twojego opiekuna niezależnie od środka transportu.
Niepełnosprawność wzrokowa uprawnia cię do jeszcze większej ulgi na przejazdy. Wynosi ona:
- 93% na pociągi i autobusy publiczne.
- 51% na inne środki komunikacji.
Z jakich ulg na przejazdy skorzystają niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym?
Przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ulgi na przejazdy są istotnie ograniczone. Dotyczą tylko osób z niepełnosprawnością wzrokową. Jeśli masz symbol 04-O w swoim orzeczeniu, dostaniesz 37% zniżki przy zakupie biletu we wszystkich środkach transportu publicznego. Twój opiekun zaś kupi tańszy bilet o 95%.
Z jakich ulg na przejazdy skorzystają niepełnosprawni w stopniu lekkim?
Lekki stopień niepełnosprawności znacząco ogranicza Twój dostęp do ulg na podróżowanie komunikacją publiczną. Możesz skorzystać z 78% zniżki tylko wtedy, gdy masz mniej niż 26 lat i jesteś uczniem lub studentem. Dodatkowo zniżka ta obowiązuje tylko i wyłącznie na trasie z miejsca Twojego zamieszkania do miejsca Twojej edukacji internatu lub akademika.
Z jakich ulg na przejazdy skorzystają dzieci z orzeczeniem?
Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz ich opiekunowie mogą dostać ulgę wynoszącą 78% na podróże pociągami i autobusami publicznymi. Niestety możecie z niej skorzystać tylko i wyłącznie na określonych trasach: między miejscem zamieszkania a placówkami edukacyjno-opiekuńczymi, z których korzysta Twoje dziecko oraz na przejazdy na turnusy rehabilitacyjne i z powrotem.
Ulgi na przejazdy komunikacją miejską
Ulgi na przejazdy komunikacją miejską zależą od lokalnych samorządów. Kiedy pracujesz, ulga ta jest dla Ciebie bardzo istotna, bo skutecznie ogranicza koszty dojazd do firmy. W większości miast osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają prawo do bezpłatnych lub tańszych przejazdów.
Sprawdzaj jednak zawsze lokalne przepisy, aby uniknąć kary za brak odpowiedniego biletu, gdy chcesz skorzystać z przejazdu komunikacją miejską w określonej miejscowości.
Do jakich obiektów niepełnosprawni mogą kupić ulgowe wyjściówki?
Niezależnie od tego, czy jeszcze pracujesz, czy przebywasz tylko i wyłącznie na rencie życie z chorobą i niepełnosprawnością stawia przed Tobą ograniczeń. Często większą część swojego budżetu przeznaczasz na leczenie, rehabilitację i codzienne utrzymanie. Borykanie się z konsekwencjami niepełnosprawności bardzo często sprawia, że zapominasz o innych potrzebach, takich jak rozrywka czy udział w wydarzeniach sportowych.
Jednak nie musisz rezygnować z tych przyjemności, mimo że obciążają one budżet. Ustawodawcy przewidzieli ulgi dla niepełnosprawnych na zakup biletów do różnych obiektów kultury i sportu. Wystarczy, że pokażesz legitymację osoby niepełnosprawnej, rencisty lub swoje orzeczenie i zapytasz o ulgowe bilety, a będziesz mógł wejść dużo taniej do następujących miejsc:
- Muzeów, kin i teatrów.
- Na stadiony, baseny i inne kompleksy sportowo-rekreacyjne.
- Do ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz skansenów.
- Do parków rozrywki i innych obiektów atrakcyjnych turystycznie.
Z czym związane są ulgi pocztowe i telekomunikacyjne dla niepełnosprawnych?
Operatorzy telekomunikacyjni i pocztowi są zobowiązani do dostosowania zakresu swoich usług do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Realizują je w różny sposób.
Czego dotyczą ulgi na poczcie?
Z ulg na poczcie możesz skorzystać, jeżeli jesteś niepełnosprawny ruchowo i poruszasz się na wózku inwalidzkim lub masz dysfunkcję wzroku. Ulgi dotyczą:
- Odbioru przesyłek przez listonosza z Twojego domu, pod warunkiem że są prawidłowo zaadresowane.
- Dostarczania przesyłek wszelkiego typu bezpłatnie do domu.
Czego dotyczą ulgi telekomunikacyjne dla niepełnosprawnych?
Operatorzy telekomunikacyjni powinni Ci zapewnić pełny dostęp do swoich usług niezależnie od Twojej niepełnosprawności i dostosować odpowiednio swoją ofertę do tych potrzeb. Najczęściej realizują to poprzez:
- Odpowiednią ofertę aparatów telefonicznych i instalację sieci dostosowanej do możliwości niepełnosprawnych.
- Zniżki dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i mowy na abonament oraz przyłączenie telefonu stacjonarnego realizowane tylko przez niektórych operatorów.
Kogo obejmuje ulga na abonament RTV?
Status osoby niepełnosprawnej uprawnia Cię do zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Aby skorzystać z tej ulgi, musisz przedstawić odpowiedni dokument potwierdzający Twoje uprawnienie. Do takich dokumentów należą:
- Orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
- Orzeczenia o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym z jednoczesnym uprawnieniem do zasiłku pielęgnacyjnego.
- Orzeczenia o zupełnym uszkodzeniu narządu słuchu.
- Orzeczenie o uszkodzeniu narządu wzroku z maksymalną ostrością widzenia do 15%.
- Dokument potwierdzający nadanie statusu inwalidy wojennego lub wojskowego.
Dla kogo jest ulga paszportowa?
Z ulgi paszportowej skorzystasz niezależnie od tego, jaki typ niepełnosprawności posiadasz i jaki stopień niepełnosprawności został Ci przyznany. W każdej sytuacji masz prawo do 50% zniżki na opłatę paszportową.
Możesz również uzyskać pełne zwolnienie z opłaty za wydanie paszportu, jeśli Twój wyjazd za granicę jest związany z leczeniem lub rehabilitacją i dodatkowo spełniasz jeden z poniższych warunków:
- Mieszkasz w DPS.
- Jesteś pacjentem zakładu opiekuńczego.
- Pobierasz zasiłek stały z pomocy społecznej.
Przypomnij sobie, jakie ulgi dla niepełnosprawnych mogą Ci przysługiwać
Niepełnosprawność to oczywiście ograniczenia i wyzwania. W tym wszystkim nie pozostajesz jednak całkowicie sam. Odpowiedni dokument poświadczający Twoją niepełnosprawność pomoże otworzyć Ci drzwi do licznych ulg, które mają na celu ułatwienie Twojego codziennego życia.
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą korzystać z ulg podatkowych na sprzęty rehabilitacyjne i usługi związane z niepełnosprawnością, a także zniżek na przejazdy komunikacją publiczną, co znacząco ułatwia podróżowanie. Dodatkowe korzyści obejmują ulgowe bilety do instytucji kulturalnych i sportowych, a także ulgi pocztowe i telekomunikacyjne, które zapewniają pełny dostęp do ważnych usług bez dodatkowych kosztów. To tylko część możliwości, z których możesz skorzystać.
Posiadanie odpowiednich dokumentów, takich jak orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o niezdolności do pracy oraz orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji są kluczem do uzyskania tych ulg. Świadomość przysługujących praw i dostępnych ulg pozwoli Ci na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym oraz na lepsze zarządzanie finansami, mimo Twojej niepełnosprawności.